Popruh

Pořídil jsem si novou kytaru – pěkný nástroj od poděbradského kytaráře Martina Šuka. Nová kytara obvykle inspiruje k častějšímu a delšímu cvičení a to zákonitě vede k většímu namáhání celého těla a při používání podnožky obzvlášť bederní páteře. Začal jsem znovu přemýšlet o držení nástroje, a protože kytarové podpěrky mi nepřijdou dostatečně stabilní, postupně se mi z toho vyvinul kytarový popruh.*)

I když já v současnosti hraju i cvičím s popruhem skoro výhradně –  a to ať stojím nebo sedím, připadá mi, že jeho největší přínos bude asi nakonec v tom, že umožňuje hru ve stoje, aniž by se do drahého nástroje musely vrtat díry.

*) Toto technické řešení je chráněno zapsaným užitným vzorem „Popruh pro klasickou kytaru“ č. 32 281, č. přihlášky 2018-35289.

 

Řekli o popruhu:

Michalův popruh už několik měsíců používám jako vynikající variantu k běžnému cvičení v sedě. Změna polohy a možnost se při hraní volně pohybovat je příjemná a popruh mi tedy přijde jako věc pro klasické kytaristy velmi podnětná a přínosná.

Pavel Steidel, HAMU

 

Již 58 let hraji na kytaru a vyzkoušel jsem mnoho různých pomůcek ke stabilnímu držení nástroje – různé stoličky, podkytarníky, ale také řemeny. Konečně někdo objevil systém popruhu, který se hodí ke hraní ve stoje i v sedě, umožňuje kytaře stabilní držení ve všech technikách hry. Hodí se na všechny typy klasických kytar a nemusí mít k uchycení řemenu žalud. Kožená kolébka ve které je nástroj uložený je elegantní a něžná ke kytaře samotné. Vyzkoušel jsem mnoho hodin hraní s tímto řemenem a za ta léta jsem byl nejspokojenější se stabilitou nástroje. Myslím, že by i Mauro Giuliani s nadšením tuto pomůcku používal.

Mgr. Václav Kučera, ArtD., vedoucí kytarového oddělení Pražské konzervatoře

 

Názornou ukázku použití popruhu v zárodečné formě lze zhlédnout zde.

 

 

Takto vypadá popruh nyní:

1_DSC_4842

 

 

 

 

Popruh se stal vítanou cvičební variantou pro světově proslulého kytarového virtuóza Pavla Steidla, v současnosti působícího na pražské HAMU

 

 

 

 

 

 

1_DSC_4842

 

 

 

 

Popruh si oblíbil vedoucí kytarového oddělení Pražské konzervatoře a zakládající člen Pražského kytarového kvarteta  Václav Kučera

 

 

 

 

 

 

 

1_DSC_4842

 

 

 

 

Na mezinárodním festivalu Open Guitar Festival 2019 popruh zaujal italského kytaristu a skladatele Marca Ramelliho