Rozhlasové pořady

V roce 2010 Michal Hromek pro stanici Vltava v rámci projektu „Britský rok na Vltavě” vytvořil čtyřdílný pořad “Britská lidová písnička” (s použitím nahrávek souboru New Scorpion Band).

V roce 2011 v rámci projektu “Rok německého jazyka na Vltavě” vytvořil pořad „Britská lidová píseň – a co na to Vídeň”. Ve dvou pokračováních byli posluchači seznámeni s projektem skotského vydavatele George Thomsona, který v první polovině 19. století oslovil několik videňských skladatelů, hlavně však Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena s žádostí o úpravy skotských, ale i irských, velšských a anglických lidových písní pro svou několikadílnou sbírku britských lidových písní.

O adventu roku 2012 byl v rámci severského roku odvysílán pořad „Latinská duchovní píseň ve středověkém Finsku“ zabývající se vznikem a osudy sborníku Piae Canciones.

Dne 14. a 28. září 2013 odvysílala rozhlasová stanice Vltava v rámci “Víkendové přílohy stanice Vltava” dvojdílný pořad Michala Hromka o Johnu Dowlandovi “Semper Dowland Semper Dolens”.

Dne 30. 7. 2015 byl Michal Hromek hostem pořadu „Telefonotéka“ na stanici Vltava. Tu a pořad o Johnu Dowlandovi je možné si poslechnout zde: http://www.rozhlas.cz/vltava/host/_zprava/michal-hromek-consort-music–1515332

V prosinci 2015 a v lednu 2016 stanice Vltava v rámci své „Víkendové přílohy“ uvedla dvojdílný pořad „Kaledonie“ – sondu do tradiční skotské hudby a také do toho, jak se s ní dá nakládat.

V rámci „Silvestru na Vltavě“ byl odvysílán desetidílný seriál zabývající se kladnými i méně kladnými hrdiny britských lidových písní – „Robin Hood, polárník lord Franklin, silniční lupiči, lapkové, piráti“.

V prosinci roku 2016 stanice Vltava v rámci „Amerického roku“ uvedla dva pořady:
American Way Early Music aneb Stará hudba po americku
The Green Fields of America – Irsko-americký historicko-hudební kaleidoskop

V sobotu 17. června 2017 uvedla rozhlasová stanice Vltava v rámci své dopolední „Víkendové přílohy“ pořad o Arthuru Ransomovi připravený Michalem Hromkem jako připomínka 50. výročí úmrtí tvůrce knižní série o Vlaštovkách a Amazonkách.

V sobotu 4. listopadu 2017 uvedla rozhlasová stanice Vltava v rámci své dopolední „Víkendové přílohy“ pořad „Není Šraml jako Šraml“ aneb Bratři Schrammlové a Arnold Schönberg. Exkurse do svébytně hudební Vídně s Michalem Hromkem.

V sobotu 10. března 2018 uvedla stanice Vltava v rámci „Víkendové přílohy“ pořad věnovaný britské spisovatelce Edith Pargeterové „Edith Pargeterová – detektivkářka, bohemistka a wrenka“.

Stanice Vltava (ČRo3) uvedla v sobotu 21. září 2019 v cca 9:00 v rámci „Víkendové přílohy“ pořad Michala Hromka o skotském renesančním hráči na violu da gamba Tobiasi Humeovi „Gamba a žoldnéř“.

V květnu 2020 stanice Vltava (ČRo3) dvojdílným pořadem Michala Hromka „Harfeník“ připomněla třistapadesáté výročí narození irského barda Turlougha O’Carolana.

V únoru 2021 stanice Vltava (ČRo3) pořadem Michala Hromka „Princové, pretendenti, povstalci…a písničky“ připomněla třísté výročí narození skotského prince Karla Eduarda Stuarta (zvaného Bonnie Prince Charlie) a historie Jakobitského povstání, v jehož čele stál.

18. června a 8. října 2022 uvedla v rámci „Víkendové přílohy“ stanice Vltava pořad Michala Hromka „Afričan, admirál, abolicionista aneb cornwallská spojka“ o neobyčejných osudech černošského houslisty Josepha Antonia Emidyho z přelomu 18. a 19. století.